Oprócz działań ogólnoszkolnych związanych z obchodami Dnia Ziemi, w naszej świetlicy nie zabrakło również zajęć związanych z tym świętem. Obowiązkowym punktem była praca plastyczna,

pt. „ Kochamy naszą Planetę”, ale także sprawdzenie wyników naszego eksperymentu ekologicznego, który rozpoczęliśmy rok temu z obecną klasą 2a.

21 kwietnia 2023 roku Świetliczaki zakopały na pasie zieleni odpady wykonane z różnych materiałów, dziś sprawdziliśmy co się z nimi stało. Okazało się, że papier i odpady organiczne się rozłożyły

a plastikową butelkę, folię aluminiową, puszkę i szklaną butelkę dzieci wykopały w nienaruszonym stanie. Na buziach dzieci malowało się zdziwienie, że śmieci wyglądają tak, jakbyśmy je zakopali wczoraj.

Dzieci wyciągnęły wnioski i jedno przez drugie wysuwały propozycje rozwiązania tego problemu. Podczas rozmowy przy naszych kolorowych koszach, wykazały się wiedzą na temat segregacji śmieci, padły nawet trudne słowa, takie jak – recycling. Brawo!

Prosty eksperyment utrwalił dobre nawyki i pozwolił zrozumieć sens segregacji odpadów.

To jeszcze nie koniec eksperymentu, te same odpady zakopaliśmy ponownie, sprawdzimy co się z nimi stanie za kilka lat.

Agnieszka Ręc - Abramik

Beata Polak